Zelená škola-1
Aktivita č. 9
Búdky pre netopiere
Netopiere sú živým biologickým štítom nad našimi sídlami. Všetky druhy sa živia hmyzom. Ochrana netopierov spočíva hlavne v ochrane ich lovných a úkrytových biotopov, ktoré sú minimálne tak dôležité, ako ochrana samotných druhov. Viaceré druhy sú závislé na úkrytoch, ktoré nachádzajú v blízkosti človeka – v podkroviach, vo vetracích otvoroch panelákov, v rôznych štrbinách budov. Kvôli rekonštrukcii budov však strácajú veľa úkrytov a tak je každý úkryt pre nich cenný. Súčasťou ochrany je preto aj vyvesovanie búdok pre netopiere v oblastiach s ich nedostatkom.
Netopiere majú v prírode nezastupiteľnú funkciu. Napríklad jedna večernica malá dokáže za noc skonzumovať 2 000 – 3 000 kusov komárov. Väčšie kolónie netopierov si preto dokážu poradiť aj s desiatkami tisíc rôznych hmyzích škodcov pestovaných plodín.
Netopiere rodia iba raz v roku, majú nízky počet mláďat a dožívajú sa vysokého veku. Takéto živočíchy nedokážu rýchlo regenerovať svoje populácie po zásahu negatívnych vplyvov z prostredia kde žijú (napr. chemické znečistenie, narušenie potravného reťazca, strata úkrytov, fyzická likvidácia) a preto ich prítomnosť či neprítomnosť v prostredí alebo zmeny počtu jedincov indikujú jeho celkovú kvalitu (preto sa označujú ako bioindikátory). Dnes človek intenzívne zasahuje do vzhľadu krajiny, mení jej charakter a funkčnosť vyrubovaním lesov, reguláciou vodných tokov, vysúšaním mokradí, či veľkoplošným poľnohopodárstvom, čím výrazne znižuje počet lovných, úkrytových a reprodukčných biotopov, ktoré sú pre život netopierov nevyhnutné.
Žiaci 7. ročníka pod vedením p. uč. Vajdečku zhotovili búdky pre netopiere. Pomocou vysokozdvižnej plošiny, ktorú nám zabezpečil p. starosta K. Graňák, sme ich inštalovali pod strechu školy.
Veríme, že rýchlo nájdu svojich nájomníkov, ktorých jedinečný let zaujme nejedno oko citlivého pozorovateľa.